Gra w szachy

CPU White
CPU Black


Game Log

Promote to

Gra w szachy Gra w szachy – dość nietypowa wersja szachów, gdyż w dowolnym momencie możesz zamienić się kolorem pionów z przeciwnikiem. Sugeruje to, iż ta gra jest bardzo prosta, no i owszem taka jest. Stąd też polecam ją szczególnie początkującym graczom w szachy, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z szachami i zapoznają się z zasadami tej gry.

Szachy powstały w trzecim ćwierćwieczu VI wieku naszej ery. Kolebką gry w szachy są Indie, to stamtąd przewędrowały do Persji, a kiedy ta została podbita przez Arabów, szachy rozpowszechniły się na inne kraje. Do Polski trafiły w XII wieku, za czasów panowania Bolesława Krzywoustego. Na początku były tylko rozrywką na dworze królewskim, ale w końcu rozpowszechniły się też wśród chłopstwa, będąc ich odskocznią od szarego dnia pełnego pracy. Na przełomie lat zasady gry w szachy ulegały diametralnym zmianą. Dziś już mamy konkretne zasady, które też czasem są naginane, tak jak np. w grze, w którą właśnie macie okazję zagrać.
Co nieco więc o zasadach. Na szachownicy mamy takie pionku jak ( od lewej ) : Wieża, Skoczek, Goniec, Hetman, Król, Goniec, Skoczek, Wieża oraz 8 pionków w na drugiej linii. Wieża porusza się po liniach prostych: poziomych i pionowych o dowolną liczbę pól. Skoczek porusza się o jedno pole do przodu, następnie o jedno pole na ukos - w dowolnym kierunku. Goniec porusza się wyłącznie na ukos, w dowolnym kierunku, o dowolną liczbę niezajętych pól. Hetman może poruszać się w dowolnym kierunku (poziomo, pionowo oraz na ukos) o dowolną liczbę wolnych pól. Król może przesuwać się o jedno pole w dowolnym kierunku (pionowo, poziomo lub na ukos). Piony nie mogą się cofać. Pion porusza się o jedno pole do przodu, inne figury na planszy zbija na ukos. Istnieją też na szachownicy sytuacje specjalne tj. roszada i pat. W trakcie roszady król porusza się o dwa pola w kierunku wieży, a wieża przechodzi ponad królem i staje obok niego. Rzecz jasna i wieża i król muszą być tego samego koloru. Pat to inaczej remis. Jest wtedy, gdy nie można wykonać żadnego ruchu zgodnego z zasadami, a król nie jest szachowany.
To tyle o zasadach. W tej grze w szachy macie o tyle dobrze, że możecie się dowolnie zamieniać z przeciwnikiem kolorami figur – robicie to stawiając w prawym górnym rogu haczyk w polu przy WHITE bądź BLACK. Mam nadzieję, że ta wersja szachów wam się spodoba : ) Jeśli nie to zapraszam do zagrania w coś bardziej klasycznego. Polecam szczególnie warcaby, przygotowaliśmy cały zbiór, który zawiera gry warcaby o różnym stopniu trudności. A teraz życzę wszystkim udanej zabawy : ) Przyjemnej zabawy!