Gry warcaby

Warcaby onlineWarcaby online - zagraj w warcaby przez internet. Tutaj zmierzysz się z w miarę prostym przeciwnikiem który może być świetną rozgrzewką lub pomocnikiem przy nauce gry w warcaby. Idealna gra dla początkujących graczy, a także dla dzieciaków, w końcu to one uwielbiają grać w warcaby i szachy. No i idealna dla tych, którzy radują się z każdej wygranej, nawet tej z bardzo słabym przeciwnikiem. Udanej zabawy :)
WarcabyWarcaby - ta wersja jest bardziej profesjonalna. Umożliwia dostosowanie stopnia trudności gry i limitu czasu oraz zagrania w inne odmiany warcabów. Tutaj masz okazję zmierzenia się z godnym przeciwnikiem, a warcaby z komputerem na najtrudniejszym poziomie będą poważnym wyzwaniem.
Gra warcabyGra warcaby - Wersję tę dedykujemy przede wszystkim początkującym lub bardzo, bardzo zmęczonym, którzy po prostu chcą poprzestawiać kilka pionków i wygrać tak dla przyjemności, bez większego wysiłku umysłowego. Ta darmowa gra w warcaby może być świetnym zamiennikiem przysłowiowego „zbijania bąków”, tyle że bardziej humanitarnym, na wyższym poziomie, no i... zawsze to warcaby z komputerem :)
Gra w szachyGra w szachy - fajne szachy w których można dowolnie zamieniać się miejscami z komputerem, co jest dość nietypowe, dla tego typu gry. Szachy to jedna z najstarszych gier jakie zna ludzkość i wciąż cieszą się one niezwykłą popularnością. Zagraj w całkiem odmienioną wersję szachów wraz z nami. Powodzenia : )
Szachy roboSzachy robo - Zagraj w szachy z wygadanym robotem. Komentuje grę, dużo mówi, gorzej gra. Pokaż mu jak rozgramiasz bardzo sztuczną inteligencję. Bardzo ciekawa gra w szachy, oparta na tradycyjnych zasadach. Idealna gra dla najmłodszych wielbicieli szachów oraz dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z szachami. Udanej zabawy : )
Warcaby Looney TunesWarcaby Looney Tunes - wersja warcabów przeznaczona specjalnie dla dzieci. Proste warcaby z przyjaciółmi z Looney Tunes – Sylwestrem i Tweety’m. Warcaby dla dzieci, ale o tych samych zasadach co w klasycznej grze w warcaby. Gorąco polecam.
Małe warcabyMałe warcaby - proste warcaby dla każdego. Lubisz warcaby, ale nie masz z kim pograć? To już nie problem. U nas pograsz w internetowe warcaby razem z komputerowym przeciwnikiem. Jeśli sądzisz, że to zbyt proste, bo komputer to maszyna i z łatwością z nim wygrasz, to sprawdź się w tej grze. Mnie wcale tak łatwo nie poszło. Powodzenia : )
Kosmiczne warcabyKosmiczne warcaby - niecodzienna gra warcaby dla dużych i małych. Przenieś się z nami w przestrzeń kosmiczną i graj w nietypowe warcaby kosmicznymi ludkami. Dlaczego nietypowe? Dlatego, że nie mamy tutaj klasycznej szachownicy, ani też nie mamy dwóch przeciwnych drużyn, jednakże zasada, która polega na przeskakiwaniu ludków pozostaje tutaj niezmieniona. Jeśli znudziły ci się klasyczne warcaby to koniecznie zagrać w Kosmiczne warcaby na naszym portalu. Wspaniała zabawa gwarantowana!!!

Warcaby to wspaniała gra planszowa, która od lata cieszy się niesłabnącą popularnością. Warcaby powstały a Półwyspie Iberyjskim na przełomie XV i XVI wieku. Najprawdopodobniej pochodziły od egipskiej gry zwanej "Alquerque" opartej na 25-polowej planszowej  arabskiej grze "El-Quirkat".  Dała ona początki warcabom, jakie znamy w dzisiejszej formie. Około 1100r. na genialny pomysł użycia planszy do szachów wpadli Francuzi. Spowodowało to zwiększenie liczby pól do 144 (12x12). Od tamtej pory zasady gry były nareszcie klarowne, więc gra spełniała warunki eksportu do innych krajów europejskich, dużo później do Ameryki. Pierwsza książka o warcabach powstała w 1547r. w Walencji. 
Na przełomie lat powstawały kolejne, coraz to nowsze wersje gry w warcaby. Przykładowe odmiany gry:

  • Warcaby polskie – plansza 10x10, Każdy gracz rozpoczyna grę z dwudziestoma pionkami swojego koloru.
  • Warcaby angielskie ( checkers ) – plansza 8x8, 12 pionów dla każdego z graczy. 
  • Warcaby dwuliniowe – plansza 8x8, każdy gracz rozpoczyna grę z 8 pionkami.
  • Warcaby klasyczne ( inaczej brazylijskie ) – plansza 8x8, zasady takie jak w szachach polskich

Różnice w odmianach warcaby wynikają głównie z różnej ilości pól oraz z różnej ilości pionów na planszy, różne też są zasady bicia. Mniej istotne różnice to kolor pól i pionów.
Warcaby są dyscypliną sportową, w której rozgrywane są mistrzostwa różnych krajów, mistrzostwa kontynentów, a nawet mistrzostwa świata. Organizacją skupiającą narodowe federacje warcabowe jest Światowa Federacja Warcabowa. W Polsce regularne rozgrywki warcabowe rozpoczęto w roku 1973. Obecnie pieczę nad lokalnymi, narodowymi organizacjami sprawuje Światowa Federacja Warcabowa (FJMD).
Od 1954 roku, przez kolejne 40 lat mistrzem świata w warcabach angielskich był Marion Tinsley. Przez cały ten okres przegrał tylko 9 partii. Klęskę poniósł jednak w 1994 roku, przegrywając z programem komputerowym Chinook, wtedy też stracił on tytuł mistrza świata. W 2007 roku twórcy programu udowodnili, że jego pokonanie jest niemożliwe, możliwy jest tylko remis. To się nazywa idealny algorytm na grę w warcaby, poznać ten algorytm i wykorzystać w grze z żywym, nie komputerowym przeciwnikiem byłby gwarancją na uzyskanie tytułu mistrza, no ale nie ma tak dobrze. Wciąż nie opracowano takiego algorytmu do gry w warcaby różne od angielskich, a więc możesz być pierwszy/a.
To tyle z historii. Zestaw darmowe gry w warcaby to zbiór najciekawszych to zbiór najciekawszych tego typu gier planszowych. Nie tylko wiewiórki donoszą, że dla wielu, wielu osób gra w szachy czy warcaby jest podstawową rozrywką i sposobem na aktywne intelektualnie spędzanie wolnego czasu. Jedna z wersji warcabów daje możliwość podnoszenia stopnia trudności. Szachy z komputerem również nie będą bułką z masłem. Niektórzy twierdzą, że wymagają wyższego poziomu wtajemniczenia. Mamy jednak nadzieję, że naszych użytkowników nie przerażą żadne strachy i pomówienia wyjadaczy, a gra w szachy i warcaby zapewni dużo przyjemnych chwil. Zagraj w warcaby, zagraj w szachy, sprawdź swoje umiejętności i poćwicz, zanim staniesz oko w oko z zadziornym przeciwnikiem i spróbuj ograć maszynę :) Życzymy samych sukcesów!