Pasjans Młynek

Pasjans Młynek był sobie raz stary młynarz, który miał czterech synów… Znacie tę legendę? W grze Pasjans Młynek rolę czterech synów odgrywają czterej królowie. Choć grając w tego pasjansa, przekonacie się, że ilość króli wcale nie jest równa cztery, co może nieźle namieszać. Ta gra pasjans nie wiele wspólnego ma z grą planszową młynek, choć na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że mają one ze sobą coś wspólnego. A może się mylę i mają? Musicie to sami sprawdzić, grając w grę karcianą Pasjans Młynek.

Przed wieloma wiekami za wielkim lasem stał duży młyn. Mieszkał w nim stary młynarz, który miał czterech synów. Wszyscy w piątkę mielili mąkę od rana do wieczora, a była to bardzo ciężka praca. Pewnego dnia do młyna nadjechał posłaniec królewski z wiadomością od króla…
Pomyślicie, co ma legenda o starym młynarzu do gry karcianej, jaką jest Pasjans Młynek. Hmm pewnie nie za wiele, ale można uznać, że rolę synów odgrywają czterej królowie i tu już historia zaczyna się układać.
Gra Pasjans Młynek na pierwszy rzut oka może skojarzyć się z planszowa grą w młynek, ale to moim zdaniem błędnym trop, choć może jednak mają one coś wspólnego ze sobą ? Hmm - nie wiem. Musicie sami sprawdzić…
Gra Pasjans Młynek to kolejna dość nietypowa wersja gry pasjans, gdzie zamiast układać kolejno karty na stole w kolumnie, a następnie jedna na drugiej od asa aż po króla. W tej grze pasjans mamy planszę, na której karty ułożone są na kształt młyna. Główna część młyna zostaje zapełniona, kiedy wciśniemy przycisk NEW GAME. Puste pozostają cztery pola – w te pola musimy wstawić króle. Kolejno na tych królach należy układać karty o jedno oczko mniejsze z tym, że nieważny jest kolor. Tak powstają cztery stosiki, które na samej górze mają umieszczonego asa. Kiedy w głównej części nie ma kart, które mogą przydać się do ułożenia na którymkolwiek ze stosików, można dobrać kartę ze stosu, który znajduje się po lewej stronie. Ilość kart, znajdująca się na tym stosie jest ograniczona i nie można po raz kolejny od nowa zacząć dobierać kart. Kiedy w głównej części młyna pojawią się wolne pola, można w te miejsca umieścić karty. Na samym środku znajduje się umiejscowiona karta AS. Nie można jej przesuwać, ale można na niej układać inne karty, z tą różnicą, że karty układa się tam od najmniejszej do największej, a nie jak na skrzydłach, że od króla do asa. Dodatkowo, kiedy na środkowym stosie na samej górze znajdzie się król, po raz kolejny możemy ułożyć znów asa i kolejny raz układać znów karty od najmniejszej do największej.
Ufff to tyle o zasadach gry. Mam nadzieję, że są one jasne i będzie wam się wspaniale grało w Pasjansa Młynek. W gruncie rzeczy to jeden z prostszych pasjansów, jakie znajdziecie na naszej stronie, bynajmniej jednak na pewno nie będziecie się nudzić grając w tę grę karcianą. Wszyscy starzy fani jak i nowi gracze z pewnością pokochają tego pasjansa tak jak wszystkie poprzednie. Jeśli chcecie spróbować swych sił w innych grach pasjans to serdecznie zapraszam : ) Przygotowaliśmy dla was cały zbiór tych wspaniałych gier karcianych.