Pasjans pająk

Zagraj w pasjansa pająk - najpopulaniejszą grę karcianą w Polsce. Karty układa się typowo jedna na drugiej od Asa do Dwójek. Ułożone w tej kolejności kolumienki przenoszą się na dolne pola dodając sporą ilość punktów do konta Gracza. Dla utrudnienia, za każdym rozłożeniem dodatkowych kart z talii, na planszy pojawiają się przypadkowe karty, które również wymagają posegregowania. Gra kończy się po upływie 500 sekund.

Pasjans Pająk jest nieco trudniejszą wersją Klondika, rządzi się również swoimi chrakterystycznymi prawami. Przede wszystkim od Twoich upodobań zależy, czy na wstępie gry wybierzesz jeden, dwa lub cztery kolory (klikając w 1 suit, 2 suits lub 4 suits). Wybór nie ma znaczenia dla gry, nie podnosi stopnia jej trudności, ale jeśli masz pedantyczną naturę....hm, możesz sobie tracić cenny czas na układanie kart według kolorów,naprzemiennie czy też w inny ulubiony sposób - to Twoje podwórko. A cała rzecz polega na tym, żeby w czasie 500 sekund odkrywane karty ułożyć w porządku "pasjansowym", tzn. malejąco od Króla do Asa (np. Waleta na Damę, Ósemkę na Dziewiątkę, a na Dwójkę Asa). Tak ułożona kolumienka automatycznie przenosi się na jedno z ośmiu wyznaczonych poniżej pól, a Ty zdobywasz 399 punktów. Grę zaczynasz z zapasem 500 punktów. Każdy ruch kosztuje jeden punkt, zatem warto szybko przemyśleć posunięcia tak, by na przekładaniu kart stracić ich jak najmniej (im więcej kart weźmiesz za jednym razem, tym lepszy uzyskasz wynik). Kiedy wyczerpiesz możliwości rozdania, należy dobrać karty z talii w lewym dolnym rogu. Wtedy właśnie wkracza nasz karciany Pająk i zasnuwa Twój z trudem uzyskany układ nową "pajęczyną" przypadkowych kart, które trzeba umiejętnie posprzątać. Gra kończy się Twoją wygraną, gdy zapełnisz wszystkie wolne pola na dole strony. Kiedy minie czas, gra również zostanie zakończona - niestety wówczas wygra Pająk.

Pasjans Pajak to jak na wstępie wspomniano nieco trudniejsza gra, ale to tylko z pozoru, kiedy już się wprawicie gra wyda wam się tak samo banalna jak pasjans Klondike. W grę pasjans pająk może grać każdy, a możliwość wyboru jednego, dwóch bądź czterech kolorów, różnicuje poziom trudności gry. Dzieci z reguły boją się pająków, tego z gry Pasjans Pająk nie trzeba się bać, trzeba jednak grać tak, aby go pokonać. Trudne nie trudne, wyżej mieliście napisane, co macie robić, jak to robić no i kiedy wasza gra może się zakończyć. Pewną niedogodnością może być ograniczenie czasowe, ale szybko przekonacie się, że czasu jest od groma, wystarczy tylko trochę praktyki – jak to się mówi – „praktyka czyni mistrza”. Pasjans Pajak to według mnie najlepsza klasyczna gra pasjans, pamiętam, jak grywałam w niego zwykłymi kartami na stole, zanim jeszcze miałam komputer. Teraz to o wiele prostsza sprawa, włączam komputer, klikam w ikonę przeglądarki i rach ciach wybieram odpowiedni adres, czyli pasjans.org i już mam swoje ulubione pasjanse w jednym miejscu. Fajna sprawa ten Internet, no i wersje online ulubionych gier. Mam nadzieję, że wam również podoba się pasjans pająki i często będziecie grywać z nami w niego. A jeśli nie Pasjans Pająk to może jakiś inny? Sądzę jednak, że ten będzie odpowiedni i będziecie się świetnie bawić.

Pogadałam, pogadałam teraz czas zabrać się do układania pasjansa. Zasady mam nadzieję są jasne, wiecie co do czego służy, jak tego używać, gdzie co jest i po co. Cel gry chyba też jasny, to nie mam już nic do gadania :P Chwytajcie za myszki i zagrajcie z nami w grę Pasjans Pająk.