Pasjans Sułtan

Pasjans Sułtan tych prawdziwych sułtanów już nie ma można by powiedzieć jednym słowem. Pozostały o nich tylko zapiski w historycznych księgach oraz pamiątki w takich krajach muzułmańskich jak Turcja. Do upodobań władców należało stworzenie własnego haremu, dlatego też spróbuj pomoc Sułtanowi utworzyć podobny harem z kart, składającego się z 8 dam. Spokojny i dający pełny relaks pasjans, który zdecydowanie i ostatecznie polecam.

Pasjans Sułtan – jednoznacznie słowo Sułtan kojarzone jest najczęściej z haremem, którego w historii w żadnym azjatyckim państwie, chociażby wspomnę tu taki malowniczy kraj jak Turcja, pod panowaniem sułtana nie brakowało. Do powstania tego pasjansa informatyk zasugerował się właśnie tą kulturą wschodu i stworzył grę, w której król kier, (czyli nasz tytułowy Sułtan) w końcowym etapie otoczony ma zostać wianuszkiem pięknych karcianych dam. W grze nie liczy się tempo, możemy nad kolejnym posunięciem zastanawiać się dowolnie długo, jednak dla naszego lepszego samopoczucia można starać się poprawiać swój czas za każdym kolejnym rozdaniem.
W naszym kasynie krupier rozkłada karty w charakterystyczny sposób, a mianowicie w formie kwadratu, czyli trzy karty po trzy z królem kier wewnątrz, po obu stronach haremu przylegają pionowe kolumny zawierające każda po 4 karty. Z pozostałych kart utworzymy bazę, z której korzystać będziemy podczas układania Pasjansa Sułtan. Zaczynając grę szukamy odpowiedniej karty na dobry początek, powinna to być karta o sekwencji rosnącej tego samego koloru, np.: na Asa, 2, 3, 4… , na króla natomiast z wyjątkiem środkowego króla kier będącego naszym Sułtanem, kładziemy Asa a dalej wg podanej wcześniej zasady. Karty możemy pobierać z pionowych kolumn, jeżeli tylko spełniają wymienione warunki oraz z bazy, w momencie braku posunięcia szukamy spośród kart zakrytych aż do skutku. Usunięte karty automatycznie uzupełniają puste miejsca po sobie. W ten sposób bawimy się do czasu, kiedy wokół króla znajdą się tylko karciane damy w sumie 8 piękności wschodu, a kolumny pionowe oraz karty bazowe pozostaną usunięte.
To tyle o głównych zasadach, można jeszcze wspomnieć o opcji Undo czyli unieważnienie ruchu bądź źle wykonanego posunięcia a jeżeli już całkiem będziemy zrezygnowani możemy rozpocząć nową grę. Nie radzę jednak reguł gry wprowadzać w życie prywatne, bo z takiej sytuacji nic dobrego nie wyniknie w naszej kulturze wychowania, nasze piękne panie powyrywałyby sobie wzajemnie włosy z głowy.