Tetris

Tetris - jedna z najbardziej znanych gier zręcznościowych. Wymyślona przez radzieckiego programistę (Aleksieja Pażytnowa) w 1985 roku , a jej prawa autorskie na wiele lat zostały zagarnięte przez radziezki reżim. Gra doczekała się już setek wydań na dziesiątki urządzeń elektronicznych. Od prostych gier kwarcowych, którymi cieszyliśmy się w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, po komputery osobiste , a także tetris online.

Zasady gry w tetrisa są bardzo proste, na planszy podzielonej na kwadraty spadają figury składające się z czterech kwadracików i należy układać je na spodzie planszy tak by zakryć wszystkie pola w jednym rzędzie. Wtedy znika cały rząd kwadratów i uzyskujemy 100 punktów. Jeżeli za jednym razem uda się skasować więcej rzędów punktacja jest większa (500 punktów za trzy rzędy).
Wraz z upływającym czasem klocki zaczynają spadać coraz szybciej. Gra tetris zakończy się jeżeli nie nadążymy układać bloków i podejdą one do samej góry.
Sterowanie gry jest trywialnie proste, bloki przesuwamy strzałkami prawo, lewo. aby przyspieszyć ich spadanie naciskamy strzałkę w dół. Aby rotować bloki by uzyskać inny ich układ wystarczy wcisnąć strzałkę do góry.
W czasie tetris gry z góry spada nam siedem elementów:
I - cztery elementy w rzędzie
T - elementy w kształcie litery T
O - elementy w kształcie koła
L - trzy elementy w rzędzie i jeden obok
J - odwrócone L
S - klocek w kształcie litery S
Z - odwrotność S
W środowisku użytkowników systemu unix wielką popularnością cieszyła się wersja zwana netris (sieciowy tetris) umożliwiająca granie po sieci w sesji terminalowej. Była to ulubiona rozrywka studentów pracujących na terminalach VT100 w pracowaniach komputerowych na całym świecie.
Gra doczekała się również wersji trójwymiarowej zwanej Blocks 3D i wielu darmowych wersji free tetris.