Złoty Pasjans

To naprawde wspaniały pasjans pod względem grywalności i grafiki. Wzorowany na Freecell z małymi modyfikacjami. Gra jest dosyć dynamiczna ponieważ ogranicza nas dziesięciominutowy limit czasu. W grze pojawiły się złote karty które ułatwiają ułożenie pasjansa. Każdy kolejny ruch pozbawia nas części punktów bonusowych dlatego ważne by ukończyć grę jak najmniejszą ilością posunięć.

Złoty Pasjans to gra, która powaliła mnie na kolana nie tylko swoją naturalistyczną grafiką, dzięki której zapominasz, że grasz na monitorze ale przede wszystkim ciekawymi pomysłami i oryginalnymi innowacjami dającymi jej niezwykłego uroku. Złoty pasjans momentami może nam kojarzyć się z pasjansem Freecell, posiada jednak nowy ciekawy elementy, jakimi są cztery złote karty. Od tych właśnie złotych kart wzięła się nazwa Złoty pasjans o ich indywidualnych walorach przekonamy się w momencie, kiedy złota karta znajdzie się na wierzchu którejś z kolumn. Zaznaczona złota karta umożliwia nam wyjęcie jednej jakiejkolwiek karty ze środka pionowych 8-u kolumn pasjansa.
Głównym zasadą złotego pasjansa jest zbudowanie czterech baz atutowych poczynając od Asa do króla na specjalnie do tego celu wyznaczonych złotych pozycjach. Obok nich znajdują się 4 wolne miejsca do wykorzystania w ramach miejsc zapasowych, na które odkładamy chwilowo nieprzydatne karty z dolnych kolumn. Do kart tych wracamy, kiedy tylko sytuacja na to pozwoli układając je na właściwe sobie miejsce i zwalniając tym samym „zapasówkę”.
Karty, którymi będziemy się posługiwać rozłożone są w pionowych kolumnach, zasadą podstawową przy przekładaniu kart w pasjansie jest układanie sekwensów malejących np.; 9 na 10, 8 na 9 itd. Pamiętajmy jednakże, aby kolory tych kart mieszały się ze sobą, czyli czerwone na czarne i odwrotnie. Przenosimy tylko jedną kartę tę, która znajduje się na powierzchni kolumny, nigdy ze środka chyba że poprzednio zaznaczyliśmy złotą kartę. Ilość kart, jaką możemy przenieść uzależniona jest w dużym stopniu od ilości wolnych miejsc w zapasie, jeśli w zapasie figurują puste pola to umożliwią nam przenieść z wierzchu nawet 3 karty razem o malejących sekwensach. Zapełnione wolne pola tak samo jak we Freecell spowodują sytuację, że będziesz mógł przenieść tylko 1 kartę. Cały Złoty pasjans rozgrywa się w ciągu 10 minut w tym czasie zdobywamy także cenne punkty. Jak widzisz czasu masz mało ale przyjemności wiele!